FREE ENGLISH RAKO RLED150CV1 (01) PDF USER GUIDE
FREE ENGLISH RAKO RLED150CV1 (01) PDF USER MANUAL
FREE ENGLISH RAKO RLED150CV1 (01) PDF OWNER GUIDE
FREE ENGLISH RAKO RLED150CV1 (01) PDF OWNER MANUAL
FREE ENGLISH RAKO RLED150CV1 (01) PDF REFERENCE GUIDE
FREE ENGLISH RAKO RLED150CV1 (01) PDF INSTRUCTION GUIDE
FREE ENGLISH RAKO RLED150CV1 (01) PDF REFERENCE MANUAL
FREE ENGLISH RAKO RLED150CV1 (01) PDF INSTRUCTION MANUAL
FREE ENGLISH RAKO RLED150CV1 (01) PDF OPERATING INSTRUCTIONS
CLICK HERE TO DOWNLOAD RAKO RLED150CV1 (01) PDF MANUAL
RAKO RLED150CV1 (01) PDF SUMMARY:
What are Rako RLED150CV1 modules designed for?
Rako RLED150CV1 modules are dimmer units designed for use with constant voltage LED devices, usually flexible tape lighting. They are designed to accept a 12V or 24V DC supply from a power supply and provide a PWM (Pulse Width Modulation) output for smooth flicker-free dimming.
How are RLED150CV1 modules controlled?
RLED150CV1 modules can be controlled by any Rako device that transmits wireless RAKOM messages.
What should be done before installing a Rako module?
Before commencing installation, the instruction manual should be read carefully.
Who should carry out the installation of a Rako module?
Installation should only be carried out by a competent electrician.
What safety precautions should be taken before working on a Rako module?
Never attempt to connect a Rako module or remove the terminal cover without first isolating the circuit at the fuse/MCB board. The circuit supplying a Rako module should always be protected by either a 5A fuse or 6A MCB.
Where should Rako modules be mounted?
What are the load ratings for the RLED150CV1 module?
The load ratings are 150W @ 12V and 300W @ 24V.
How should the RLED150CV1 module be connected?
Connect the RLED150CV1 module according to the wiring diagram. The unit is designed to be fed from a 12V or 24V DC power supply. The power supply should be of an adequate rating for the connected load. For example, if dimming 4m of LED tape light with a rating of 12V and 9.6W/m, the power supply needs to be rated to give at least 38.4W. If more than 5m of tape lighting is to be connected, it is generally recommended to parallel the connections at the RLED150CV1 module rather than connecting the start of the second strip to the end of the first to avoid excessive voltage drop issues.