CLICK HERE TO DOWNLOAD KOGAN KACG1A1C45WC (01) PDF DOCUMENT
How to use the PDF below:
* Touchscreen: Swipe up/down with-in the PDF to scroll and pinch or spread with two fingers to zoom.
What safety warnings should be followed when using the KOGAN KACG1A1C45WC?
The following safety notes and instructions should be observed for the KOGAN KACG1A1C45WC:
Use the product only as described in the user guide.
Do not use the charger in high humidity (e.g. in bathroom) or where there is a lot of dust.
Do not allow children play with this product, adult supervision is required when children use it.
Do not open the charger; there are no components inside that require maintenance.
If the charger is damaged, cease use immediately.
Avoid dropping or striking the product.
Do not remove the outer casing of the product.
Do not expose the product to water or any other liquids.
Do not place the product on top of another electronic device.
Keep the product indoors.
How many output ports does the KOGAN KACG1A1C45WC have?
The KOGAN KACG1A1C45WC has 2 output ports: one USB-C Port and one USB-A Port. It works with most brands of smart phones and other devices which use the power supply up to 45W.
What are the technical specifications for the KOGAN KACG1A1C45WC?
AC Input 100V-240V ~ 50/60Hz 1.5A
USB-C Output 5V=3A 15W Max, 9V=3A 27W Max
12V=3A 36W Max, 15V=3A 45W Max
20V=2.25A 45W MAX
PPS1: 5-11V=3A 33W Max, PPS2: 5-21V=2A 42W Max
USB-A Output 5V=3A 15W Max, 9V=2A 18W Max
12V=1.5A 18W Max
USB-C + USB-A Output USB-C:
5V=3A 15W Max, 9V=3A 27W Max
12V=2.5A 30W Max, 15V=2A 30W Max
20V=1.5A 30W MAX
PPS: 5-11V=3A 30W Max
USB-A:
5V=2.4A 12W Max
Power 45W (MAX)
Size 36 x 36 x 81.6mm